پایگاه مرکز فرهنگ و معارف قرآن

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به: ناوبری، جستجو

«مركز فرهنگ و معارف قرآن» وابسته به دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم با هدف ارایه خدمات علمی به پژوهشگران و محققان علوم قرآنی تاسیس شده است. در حال حاضر پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز به‌ عنوان زیر مجموعه "مدیریت پژوهش‌های رسانه‌ای" در حوزه اطلاع‌رسانی پژوهش‌های قرآنی فعالیت می‌کند و هدف از اجرای این طرح این است که آن پایگاه مرکز فرهنگ و معارف قرآن را به یکی از بزرگترین پژوهشگاه‌های مجازی در حوزه قرآن پژوهی تبدیل کنند.

بخش ها[ویرایش]

بانک مقالات قرآنی[ویرایش]

این بخش دربرگیرنده بیش از 9000 مقاله علمی، در دو بخش معارف و علوم قرآنی است.

نسخه های دیجیتالی[ویرایش]

در این قسمت، نسخه های دیجیتالی کتب و تولیدات قرآنی قابل دسترسی است.

ترجمه های قرآن[ویرایش]

شامل هفت ترجمه به زبان فارسی بوده که ترجمه بر اساس تفسیر راهنما و ترجمه بر اساس تفسیر المیزان از آثار مرکز است.

تفسیر راهنما[ویرایش]

این تفسیر روشی نوین در ارائه مفاهیم و موضوعات قرآنی است، که با همت آیت الله هاشمی رفسنجانی و محققین مرکز فرهنگ و معارف قرآن، منتشر شده است.

فرهنگ موضوعی تفاسیر[ویرایش]

این مجموعه دربرگیرنده فهرست موضوعی بیش از بیست عنوان از تفاسیر معروف شیعی و سنی است که به شکل الفبایی و بیان صفحه تفسیر و آیه و سوره مربوطه تدوین و تنظیم شده است.

دایره المعارف قرآن کریم[ویرایش]

تاکنون هفت جلد نخست این اثر در اختيار كاربران قرار گرفته است که حاوي مدخل "آب تا بقعه مبارکه" و دربردارنده بيش از 500 مدخل اصلي و ارجاعي است. کلیه مقالات دائره المعارف به صورت تمام متن در این پایگاه ارائه می‌شود.

فرهنگ قرآن[ویرایش]

«فرهنگ قرآن» معجم معنايي معارف و مفاهيم قرآن كريم به شيوه‌‌اي نو و بي‌نظير و به صورت الفبايي – موضوعي است. تاکنون بیست و یک جلد نخست این اثر در پایگاه معارف قرآن در اختيار كاربران قرار گرفته است که حاوي مداخل "آب تا حق الیقین" و دربردارنده بيش از صدها مدخل اصلي و هزاران مدخل فرعي است.

جرعه ای از زلال وحی[ویرایش]

اين تفسير اثر حضرت آيت الله ميرزا ابوالقاسم محمدي گلپايگاني است. مجموعه 6 جلدي جرعه اي از زلال قرآن، تفسير بيست و يك سوره از قرآن (از سوره اسراء تا سوره صافات) بوده که سه جلد از آن در پایگاه معارف قرآن در اختیار قرآن پژوهان قرار گرفته است.

پرسمان های قرآنی[ویرایش]

یکی از فعالیت های مرکز فرهنگ و معارف قرآن پاسخ گویی به پرسش ها و شبهات قرآنی است.

اطلاع رسانی از پژوهش های قرآنی[ویرایش]

این بخش به معرفی تازه ترین کتب، پایان نامه ها و مقالات قرآنی به همراه چکیده ای از مقاله یا متن می پردازد. در این قسمت همچنین قرآن پژوهان زنده و فعال کشور و پایگاه ها و نرم افزارهای قرآنی معرفی می گردد.

دسترسی به کتابخانه تخصصی[ویرایش]

این قسمت، کاربران را با کتابخانه های دفتر تبلیغات و به ویژه کتابخانه تخصصی قرآن پیوند می زند.

پاسخ به پرسش های قرآنی[ویرایش]

کاربران می توانند در این قسمت پرسش های خود را ارسال نموده و جواب خود را دریافت کنند. یکی از مجموعه های "گروه پاسخ به پرسش های قرآنی"، کانون گفتمان قرآنی است.

اخبار قرآن پژوهی[ویرایش]

در این بخش جدیدترین اخبار قرآن پژوهی از قبیل: اخبار سمینارها و همایش های قرآنی، خبر انتشار جدیدترین کتاب های قرآنی، اخبار مربوط به دیدگاه های نوین قرآن پژوهان و اخبار مرکز فرهنگ و معارف قرآن در اختیار قرآن پژوهان قرار می‌گیرد.

آدرس سایت[ویرایش]

http://www.maarefquran.com/

منابع[ویرایش]