نفحات الازهار (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از نفحات الازهار)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نفحات الازهار.jpg
نویسنده علی حسینی میلانی
موضوع احاديث امامت
زبان عربی
تعداد جلد 20

نفحات الازهار

«نفحات الازهار» خ‍لاص‍ه‌ "ع‍ب‍ق‍ات‌ الان‍وار" می باشد که آیت الله سید علی حسینی میلانی آن را تنظیم نموده است. عبقات الانوار از احادیث صادر از پیامبر در موضوع امامت ائمه اطهار دفاع می نماید.

معرفی اجمالی کتاب

نفحات الازهار، خ‍لاص‍ه‌ای‌ اس‍ت‌ از "ع‍ب‍ق‍ات‌ الان‍وار" میر ح‍ام‍د ح‍س‍ین‌ هندی ک‍ه‌ خ‍ود ردی‍ه‌ای‌ اس‍ت‌ ب‍ر "ت‍ح‍ف‍ه‌ الاث‍ن‍ی‌ع‍ش‍ری‍ه‌" ع‍ب‍دال‍ع‍زی‍ز ده‍ل‍وی‌.

در این کتاب از شیوه ای بدیع در بیان محتوای کتاب عبقات الانوار استفاده شده که عبارت است از:

  1. تلخیص کتاب به گونه‌ای که نقل قول‌های متعدد، رشته‌ی اصلی بحث را تحت الشعاع قرار ندهد.
  2. تبدیل زبان کتاب، از فارسی پیچیده‌ی قدیم به عربی روانِ معاصر. بدین ترتیب، شعاع بهره‌وری از این کتاب گسترش یافته و برای تمام آشنایان به زبان عربی قابل استفاده شده است.
  3. در بخش سند احادیث، قسمتی تحت عنوان «ملحق» در هر مجلد آورده شده که در این قسمت، منابعی افزون بر آنچه در دسترس صاحب عبقات بوده و یا پس از ایشان تألیف و منتشر شده، بیان گردیده و مدارک دیگری برای احادیث ذکر شده است.
  4. بیان مدارک مطالب نقل شده در عبقات بر اساس چاپهای رایج موجود در شیعه و اهل سنت.
  5. چاپ زیبا و قابل استفاده برای همه‌ی طبقات مردم.

از طرف دیگر رعایت امانت علمی توسط نویسنده و پشتکار عظیم ایشان در این کار ارزشمند، در خلال ده‌ها سال که تنها رهنوردان وادی تحقیق، با دشواری‌ این کار آشنایند، سبب شد تا این کتاب جای خود را در محافل و مجالس اهل علم و تحقیق بگشاید به گونه‌ای که بهره‌وری از این تلخیص در حدی رسیده که گاهی بیش‌تر از اصل کتاب عبقات، قابل استفاده است.

بخش های کتاب

سه جلد اول اين كتاب مربوط به حديث ثقلين است و جلد چهارم، درباره حديث سفينه و جلد پنجم پيرامون حديث نور و جلد ششم تا نهم راجع به حديث غدير و سه جلد آخر آن مربوط به حديث مدينة العلم است و هفت حديث ديگر آن هنوز تلخيص و ترجمه نشده است كه اميد است مؤلف محترم هر چه زودتر اين خدمت شايسته خود را تكميل و روح مقدس ميرحامد حسين را شاد فرمايد.

در جلد اول اين كتاب مقدمه‌اى در 179 صفحه آورده شده كه بسيار مفيد و سودمند است. در اين مقدمه كيفيت نگارش كتاب عقبات و نيز شيوه مترجم در ترجمه و تلخيص بيان شده است.

ترجمه، شرح، تعلیقات و... بر کتاب

چهار جلد از این کتاب - که از جلد ششم تا نهم است - تمام مطالب عبقات الانوار را تلخیص و سپس به عربی ترجمه نموده و همراه با تحقیق و ذکر مصادر آورده است. این 4 جلد به دو بخش سند حدیث غدیر و دلالت آن تقسیم می‌گردد.

یادداشت

کتاب حاضر با عنوان های "خ‍لاص‍ه‌ ع‍ب‍ق‍ات‌ الان‍وار‌" و "ع‍ب‍ق‍ات‌ الان‍وار ف‍ی‌ الام‍ام‍ه‌ الائ‍م‍ه‌ الاطه‍ار" به چاپ رسیده است.

وضعیت نشر

نفحات الازهار توسط مؤسسه‌ی بعثت در سال های 1405-1404 ق به چاپ رسیده است. همچنین توسط انتشارات دارالکتاب و مرکز الحائق الاسلامیه منتشر شده است.

منابع

متن کتاب نفحات الازهار

نفحات الازهار

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان