میزان الحکمه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از میزان الحکمه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
میزان الحکمة.jpg
نویسنده محمدي ري شهري
موضوع احادیث شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 12

ميزان الحكمة

میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد.

معرفي اجمالي كتاب

میزان الحکمة در واقع، طرحى ابتکارى است براى ارائه حدیث اهل بیت علیهم السلام که نقشى کلیدى براى فهم قرآن کریم و بیان اصیل اسلامى ایفا مى‌کند.

اين كتاب در جمع آوري آيات و روايات با ترتيبي خاصّ و نظمي نوين به رشته تحرير درآمده است از يك سو آيات و روايات را در ابواب گوناگون در اختيار مشتاقان قرار داده و از سوي ديگر سفينه اي است براي گشت و گذار در درياي معارف قرآن و حديث و دائره المعارفي گرانسنگ از معارف و علوم اسلامي مي باشد.

اين اثر وزين با بهره گيري از نظم و ترتيب الفبايي و موضوعي محققان را به سوي آيات قرآن كريم و احاديث شريف پيامبر گرامي و امامان معصوم عليهم السلام در منابع شيعي و اهل سنت رهنمون مي سازد.

و در واقع بر آن است تا با بكارگيري فن آوري ها و ابزارهاي نوين، دانشنامه حديثي و روايي بزرگي فراهم آورد كه پاسخگوي نيازها و مقتضيات عصر حاضر باشد.

ارزش کتاب

در اين كتاب سعي شده است از منابع معتبر و مورد وثوق هر دو فرقه شيعه و سني بهره گرفته شود و در كتاب هايي مثل بحارالانوار، علاوه بر مراجعه به بحار به منابع و مصادر بحار هم مراجعه كرده است كه اين كار بر ارزش و اعتبار كتاب افزوده است.

مولّف براي هر موضوع يك باب اختصاص داده و به منابع و مآخذ احاديث در هر باب اشاره مي كند.

ترجمه، شرح، تعلیقات و... بر کتاب:

ترجمه روان و زيباي ميزان الحكمه به وسيله آقاي حميدرضا شيخي، صورت گرفته كه استفاده عموم را از اين گنجينه پربهاء ممكن ساخته است.

وضعيت نشر

كتاب حاضر در پانزده جلد كه جلد پانزدهم آن به فهارس اختصاص دارد، تنظيم شده است و با ترجمه فارسي به همت مؤسسه فرهنگي دارالحديث در سال 1379 به چاپ رسيده است.

همچنین این کتاب در سال 1372 توسط مکتب الاعلام الاسلامی و سالهای 1374 و 1385 توسط دارالحدیث منتشر شده است.

منابع

متن کتاب ميزان الحكمة

ميزان الحكمة

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان