منتهی الآمال (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از منتهی الآمال)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

منتهی الآمال کتابی است از حاج شیخ عباس قمی (م 1359 ه‍ـ.ق) به زبان فارسی و درباره تاریخ چهارده معصوم علیهم السلام. این کتاب از مشهورترین كتاب ها می باشد كه مورد استفاده عموم بوده و در بین مردم و علماء از جایگاه والائی برخوردار است. مؤلف در این كتاب به هر معصوم فصلی را اختصاص داده و به تفصیل بحث می كند.

در زندگی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به ذكر معجزات، ایام جوانی، اوصاف و فضائل و وقایع بعد از پیامبری و هجرت آن حضرت به ترتیب سال هجری به حوادث هر سال اشاره می كند. ذكر دقیق اولاد احوال، نحوه شهادت و زندگانی ائمه علیهم السلام و حوادث دوران هر امام علیه السلام، از امتیازات این كتاب می باشد.

كتاب یاد شده دو جلد بوده و در جلد اول از پیامبر شروع و تا زندگی امام حسین علیه السلام بحث می كند. در دوره امام حسین علیه السلام واقعه عاشورا را به طور دقیق با ذكر شهدای كربلا بحث می نماید و در جلد دوم به ذكر احوال سایر معصومان می پردازد.

وضعیت نشر

این كتاب به جهت شهرتی كه در بین مردم دارد، چاپهای متعدد دارد. یكی از چاپها در سال 1412 ه‍ـ.ق، در دو جلد به زبان فارسی از انتشارات هجرت منتشر شده است. همچنین این کتاب به زبان عربی و اردو نیز ترجمه شده و به وسیله ناصر باقری بیدهندی تحقیق و توسط انتشارات دلیل ما به چاپ رسیده است.

نیز به وسیله آقای رضا استادی تلخیص و در چند جلد رقعی به چاپ رسیده است. به وسیله آقای امیر مراد حاصل نیز بازنویسی، ساده نویسی و نقاشی شده است.

منبع

حافظ فرزانه، سایت اندیشه قم