كامل الزیارات (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از كامل الزیارات)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
كامل الزیارات.jpg
نویسنده ابن قولويه
موضوع زيارتنامه ‌ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
محقق علي أكبر الغفاري

کتاب كامل الزیارات

مقاله مربوط به این عنوان از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon article.jpg
محتوای فعلی "مقاله‌ یک نشریه" متناسب با این عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)

این کتاب تالیف محدث و عالم جلیل القدر جهان تشیع، شیخ ابوالقاسم جعفر بن محمد قولویه قمی معروف به ابن قولویه است موضوع کتاب كامل الزيارات مجموعه احادیث و روایات اهل بیت علیهم السلام درباره شيوۀ زيارت رسول خدا و دیگر امامان و امامزادگان و ثواب و فضلیلت آن می باشد. کامل الزیارات بارها چاپ شده است از جمله در سال ۱۳۵۶ق با مقدمه علامه امینی منتشر گردیده است.

امتیازات

ابن قولویه در آغاز کتاب، تمام راویان آن را توثیق کرده است. این نکته به دانشمندان شیعه کمک مى کند تا به آن دسته از راویانى که در کتاب هاى رجالى، نامى ندارند و فقط در اسناد کامل الزیارات قرار گرفته اند راحتتر اعتماد کنند.

کتاب کامل الزیارات شامل 843 حدیث مى باشد که در 108 باب تنظیم شده است. این کتاب یکى از ارزشمندترین مجموعه هاى حدیثى در زمینه زیارت و از منابع غنى عاشورا پژوهى مى باشد که مهمترین روایات این بخش را در خود جاى داده است.

مؤلف این کتاب، انگیزه نگارش آن را این گونه بیان مى فرماید: «انگیزه من در نگارش این کتاب، تقرب به درگاه الهى و پیامبر اسلام و امام علی و حضرت فاطمه و ائمه اطهار صلوت الله علیهم اجمعین بوده و تلاش کرده ام با نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و نقل ثواب زیارت آن بزرگواران، به جمیع اهل ایمان هدیه اى تقدیم کرده باشم».

این یادگار ماندگار شیعه بیش از هزار سال است که مورد توجه محدثین و فقهاى عظیم الشأن عالم اسلام بوده و امروزه همچنان در صدر کتاب هاى درجه یک شیعه قرار دارد. بحارالانوار، مفاتیح الجنان و اکثر کتاب هاى زیارت و دعا و منابع عاشورایى از جمله آثارى هستند که از این کتاب بهره برده اند.

موضوعات

  1. ثواب زیارت حضرت رسول صلى الله علیه و آله
  2. آداب و ثواب زیارت امیرالمؤمنین على علیه السلام
  3. آداب و ثواب زیارت امام حسن علیه السلام
  4. ثواب گریه و اقامه عزا بر امام حسین علیه السلام و چگونگى نماز و زیارت در حرم آن حضرت که بخش اعظم کتاب را در برگرفته است.
  5. شیوه زیارت حرم امام کاظم و امام جواد علیهماالسلام
  6. شیوه زیارت سایر ائمه اطهار علیهم السلام؛
  7. زیارت مؤمنین
  8. زیارت امامزادگان

مؤلف

جعفر بن قولویه قمى نویسنده کامل الزیارات، از برجسته ترین چهره هاى راویان شیعه و فقیهان امامیه، در قرن چهارم هجرى است که در شهر مقدس قم به دنیا آمد و از اساتید بزرگى همچون احمد بن ادریس اشعرى قمى، پدرش محمد بن قولویه، محمد بن یعقوب کلینى، محمد بن حسن صفار و على بن بابویه (پدر شیخ صدوق) بهره برده است.

شیخ مفید از ممتازترین شاگردان ابن قولویه است که از او ستایش فراوان کرده است. یکى از عبارات شیخ مفید این گونه است: «خداوند شیخ مورد اعتماد ما، ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه را تأیید فرماید».

او در سفر به کشور مصر، از محضر درس علماى آنجا مانند: ابوالفضل محمد بن احمد بن ابراهیم جعفى صابونى مصرى نیز بهره برد.

ابوالعباس نجاشى، شخصیت نگار بزرگ شیعه درباره او مى گوید: «در هر زیبایى و عظمتى که مردم با آن توصیف مى شوند جعفر بن محمد بن قولویه برترى دارد».

ابن حجر عسقلانى از علماى نام آور اهل سنت، مى گوید: «جعفر بن محمد بن قولویه، از بزرگان شیعه و از دانشمندان سرشناس و مشهور است».

ابن قولویه به عنوان یکى از محدثان سرشناس و مورد اطمینان بزرگان امامیه، در سلسله سند 507 روایت قرار گرفته است و با محافظت از این گنجینه علمى، افزون بر زنده نگه داشتن یاد و نام ائمه علیهم السلام، خدمات شایانى نیز به جهان تشیع و تثبیت باورهاى آن کرده است. این پاسدار فداکار فرهنگ اهل بیت علیهم السلام در سال 367 ه.ق وفات یافت و در حرم کاظمین علیهماالسلام مدفون گردید.

منابع

  • عبدالکریم پاک نیا، مبلغان: مرداد و شهریور 1387، شماره 106.

متن کتاب كامل الزیارات

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان