عیون المعجزات

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مقاله مربوط به این عنوان از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon article.jpg
محتوای فعلی "مقاله‌ یک نشریه" متناسب با این عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


مولف

حسين بن عبدالوهاب

معرفی اجمالی کتاب

كتاب عيون المعجزات از آثاري است كه در ادامه تلاش برخي از اماميه براي اثبات امامت ائمه اطهار عليهم السلام، از راه معجزات، در اوايل قرن پنجم هجري نگاشته شده است.

اين اثر به علل مختلفي همچون مضامين روايات آن و نيز شخصيت غيرمعروف نويسنده تا قرن دوازدهم مورد بي توجهي محافل اماميه قرار گرفته بود؛ اما در اين قرن و با رشد اخباري گري و توجه عاميانه اخباريان به اين نوع رويكرد، اين كتاب به سرعت جاي خود را در مجامع اخباري و در كتاب هايي همچون بحارالانوار علامه مجلسی، اثبات الهدایت شيخ حر عاملی و مدينة المعاجز سيد هاشم بحرانی باز كرده و پس از آن به سرعت، به رشد جايگاه خود ادامه داد؛ به گونه اي كه نويسنده خود را ـ كه شخصيتي مجهول بوده ـ به مقام فقيه و جليل القدر ارتقاء داد.

بررسي اين اثر، علاوه بر كمك به شناخت برخي از باورهاي عاميانه در مورد ائمه عليهم السلام در قرن پنجم، مي تواند در آگاهي از برخي از جريانات اماميه در مناطق دور از مراكز تشيع مفيد افتد.

همچنين، بررسي اسناد و منابع اين اثر ـ كه بي بهره از آثار بزرگان مكتب قم، همانند شيخ صدوق و مكتب بغداد، همانند شيخ مفيد رحمه اله است ـ مي تواند اين نكته را به اثبات برساند كه جرياني كه نويسنده اين كتاب نماينده آن است، جريان سومي در اماميه بوده كه مسيري جدا از مكتب نقل گراي قم و عقل گراي بغداد را برگزيده است.

منابع

علوم حديث: زمستان 1385، صفحه 156-168.

پیوندها

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان