شعب ابوطالب

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهر مكه، شهرى است با كوههاى فراوان و فراگير كه در لابلاى آنها دامنه‌ها و وادي هاى كوچكى است كه عرب به آن شعب مى‌گويد. مكه مملو از شعب است و از قديم، اين ضرب المثل مشهور بوده كه: «أهل مكة اعلم بشعابها، اهل مكه به شعب‌هاى خود آگاه‌تر از ديگرانند».

ساكنان مكه كه عبارت از طوايف مختلف بودند، هر كدام در يكى از اين شعب‌ها سكونت داشتند. به همين مناسبت هر شعبى را به نام آن طايفه مى‌شناختند. آنچه كه به نام ابى طالب معرفى شده در آغاز به عنوان شعب ابى يوسف معروف بوده و گويا در عصر بعثت، شعب ابى طالب نام گرفته است، بعدها شعب بنى هاشم ناميده شده و در حال حاضر با نام «شعب على عليه السلام» شهرت دارد. اين شعب در شرق كعبه معظمه، در ميان كوه ابوقُبَيسْ و شعب ابن عامر قرار دارد و فاصله تقريبى آن با كعبه بين دويست تا سيصد متر است.[۱] در تاریخ صدر اسلام معمولاً پس از واقعه هجرت به حبشه، از شعب ابى طالب و حصار بنى هاشم در آن سخن به میان می آید.[۲]

قریش در سال 7 بعثت[۳] برای تحت فشار گذاشتن بنى هاشم براى تسليم رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم به آنان تصميم گرفتند تا پيمانى بر ضد بنى هاشم و بنى عبدالمطلب منعقد كنند، بر اين اساس كه با آنان ازدواجی نكرده و خرید و فروشی نداشته باشند.

اين امر سبب شد تا بنى هاشم نزد ابوطالب رفته و در شعب او، گردهم جمع شوند.[۴] محاصره بنی هاشم در شعب ابیطالب 3 سال به طول انجامید.

پانویس

  1. شعب ابوطالب، زينب ابراهيمي، سایت پژوهه، بازیابی: 11 اردیبهشت 1392
  2. سيره رسول خدا صلى الله و آله و سلم (تاريخ سياسى اسلام)، رسول جعفریان، ص359.
  3. سيره رسول خدا صلى الله و آله و سلم (تاريخ سياسى اسلام)، رسول جعفریان، ص359 به نقل از طبقات الكبرى، ج1، ص209.
  4. مطابق با روایت ابن اسحاق نقل از سيره رسول خدا صلى الله و آله و سلم (تاريخ سياسى اسلام)، رسول جعفریان، ص359.


پیوند

محاصره بنی هاشم در شعب ابیطالب