سوره زلزال

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<بینه زلزال عادیات>>
شماره: ۹۹
جزء : ۳۰
محل نزول: مدینه
ترتيب نزول : ۹۳
تعداد آیه : ۸
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن


سوره زلزال نود و نهمین سوره از قرآن است و دارای 8 آیه است.

نزول

سوره «اذا زلزلت »از نظر ابن عبّاس و قتاده مدنی و از نظر ضحاك و عطاء مکی است. این سوره در ترتیب مصحف نود و نهمین سوره و در ترتیب نزول نود و سومین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره نساء و پس از آن سوره حدید نازل شده است.

تعداد آيات

هشت آيه كوفى و مدنى اوّل، و نه آيه است از نظر ديگران. اختلاف آن در آيه «اشتاتاً»، از نظر غير كوفى و مدنى اوّل يك آيه است.

فضيلت سوره

ابى بن كعب از پیامبر صلّى اللَّه عليه و آله روايت نموده كه فرمود: هر كس آن را قرائت كند مانند آن است كه بقره را قرائت كرده و داده مي شود از اجر مثل آنكه يك چهارم قرآن را خوانده است.

انس بن مالك گويد: پيغمبر صلی الله علیه و آله از مردى از اصحاب خود پرسيد كه اى فلانى آيا ازدواج كرده‌اى. گفت نه و من چيزى ندارم كه ازدواج كنم و عيال بگيرم. فرمود: آيا سوره «قل هو اللَّه احد» با تو نيست، گفت چرا فرمود آن ربع القرآن، يك چهارم قرآنست، فرمود، آيا با «تو قل يا ايها الكافرون» نيست؟ گفت چرا هست، فرمود، ربع قرآن است، فرمود، آيا با تو سوره «اذا زلزلت الارض» نيست گفت چرا. فرمود ربع قرآنست، سپس سه بار فرمود ازدواج كن، ازدواج كن، ازدواج كن.

و از حضرت امام صادق عليه السلام روايت شده كه فرمود: خسته و ملول نشويد از قرائت «اذا زلزلت الارض»، پس البتّه كسى كه در نوافل خود آن را قرائت كند خدا او را هرگز به زلزله مبتلا نكند و بسبب زلزله و زمين لرزه و يا صاعقه و يا آفتى از آفتهاى دنيا نميرد، و هر گاه بميرد خدا او را به بهشت امر فرمايد، پس خداوند سبحان مي فرمايد بنده من بهشتم را براى تو مباح كردم هر كجاى آن را خواستى ساكن شو، هيچ مانعی براى تو نيست.

محتوای سوره

در اين سوره سخن از قيامت و زنده شدن مردم براى حساب، و اشاره به بعضى از علامتهايش رفته، كه يكى زلزله زمين، و يكى ديگر سخن گفتن آن از حوادثى است كه در آن رخ داد [۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‌20، ص: 581

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌27، ص219.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان،ج‌20، ص: 581، قم 1374.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره زلزال/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن