سعد السعود (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از سعد السعود)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سعد السعود.jpg
نویسنده سيد على بن طاووس حلى
موضوع کتابشناسی کتابهای مقدس
زبان عربی
تعداد جلد 1

کتاب سعد السعود


این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


مولف

نوشته سيد على بن طاووس حلى، متوفى 664 هجرى.

موضوع

كيفيت جمع آورى قرآن و تفسير برخى از آيات و مشكلات قرآن به نقل از تفاسير مختلف و جرح و تعديل اقوال بزرگان پيرامون آيات قرآن کریم.

سيد ابن طاووس در مقدمه كتاب شريف «سعد السعود» مى فرمايد: «من اين كتاب را براى پسرانم وقف نمودم و در آن، فهرست اسامى تمام كتاب هاى كتابخانه ام را آوردم و پس از ذكر نام هر كتاب، قسمتى از بهترين مطالب آن كتاب را ضميمه نمودم».

سيد فوايد فراوانى براى اين كار خود ذكر كرده، از جمله اين كه: اگر آن كتاب ها به مرور زمان نابود شوند قسمت هايى از آن كتب و نام و ياد آن ها باقى مى ماند. همچنين، چون همگان قدرت تهيه همه آن كتب را ندارند، به واسطه مطالعه اين كتاب، اجمالا مهمترين مطالب آن كتاب ها را بدست خواهند آورد و هرگاه مطلبى براى كسى جالب بود به واسطه نقل آدرس دقيق مطلب در كتاب مرجع، به راحتى مى تواند به آن كتاب مراجعه نمايد.

انگيزه تأليف

سيد ابن طاووس اين كتاب را بعد از كتاب «الإبانة في معرفة أسماء كتب الخزانة» تأليف نموده. الابانه فقط حاوى اسماء كتب بوده و راهى براى دسترسى به مطالب كتاب نداشته است.

مؤلف تصميم داشته تمام كتاب هاى خود را اين چنين فهرست نمايد و قسمت هايى از آن ها را نقل كند؛ به همين جهت «سعد السعود» را جلد اول قرار داده و در آن كتب آسمانى و علوم قرآنى را آورده؛ اما جلدهاى بعد بدست ما نرسيده و شايد مؤلف جلدهاى بعد را ننوشته باشد.

ابواب كتاب

اين كتاب داراى دو باب است و در هر باب فصل هاى متعدد وجود دارد. در هر فصل، مطلبى را از يكى از كتب كتابخانه خويش با ذكر خصوصيات نسخه و جلد و صفحه مورد نظر آورده است.

در ذيل فصول مختلف نيز، بيان هاى لطيف و شيوايى پيرامون مطالب ذكر شده و در تأييد يا رد آن ها از خود آورده. همچنين در بسيارى موارد، قول گذشتگان را مورد مناقشه قرار داده و با استدلال نظريه خود را اثبات مى كند.

باب اول

اختصاص دارد به انبياء عظام و اخبار آن ها و كتب آسمانى كه از حضرت آدم و حوّا شروع نموده و به حضرت عیسی عليهم السلام ختم كرده است. در اين بخش، شرحى مختصر از زندگى انبياء عليهم السلام نيز آمده است.

باب دوم

در اين باب، هر فصل شامل ذكر قسمتى از يك كتاب تفسيرى است كه نزد سيد موجود بوده است؛ به اين صورت كه ابتدا آيه مورد نظر ذكر شده، سپس تفسير آن را در ذيل آيه آورده است.

منابع

کتاب آشنايى با تفسيرهاي شيعي، مرکز اطلاع رساني غدير.

پیوندها

کتاب سعد السعود

***
تفسیر قرآن
درباره تفسیر قرآن: تفسیر قرآن -تاریخ تفسیر - روشهای تفسیری قرآن
اصطلاحات: اسباب نزول -اسرائیلیات -سیاق آیات
شاخه های تفسیر قرآن:

تفسیر روایی (تفاسیر روایی) • تفسیر اجتهادی (تفاسیر اجتهادی) • تفسیر فقهی ( تفاسیر فقهی) • تفسیر ادبی ( تفاسیر ادبی) • تفسیر تربیتی ( تفاسیر تربیتی) • تفسیر كلامی ( تفاسیر كلامی) • تفسیر فلسفی ( تفاسیر فلسفی ) • تفسیر عرفانی (تفاسیر عرفانی ) • تفسیر علمی (تفاسیر علمی)

روشهای تفسیری قرآن:
تفاسیر به تفکیک مذهب مولف: