دانشگاه قرآن و حدیث

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دانشگاه قرآن و حدیث یکی از مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران است. این دانشگاه که وابسته به موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث می باشد. فعالیت خود را در سال ۱۳۷۸ در کنار حضرت عبدالعظیم حسنی با عنوان دانشکده علوم حدیث آغاز کرد و به شیوه‌های حضوری و الکترونیکی دانشجو می‌پذیرفت تا این که در سال ۱۳۹۱ با مرکزیت قم به دانشگاه ارتقا یافت. در حال حاضر دانشگاه قرآن و حدیث در تهران، ﻗﻢ، اصفهان و مشهد دارای ﺷﻌﺒﻪ اﺳﺖ و به همراه "پژوهشگاه قرآن و حدیث" به ریاست آیةالله ری شهری (ریاست دارالحدیث) اداره می‌شود.

اهداف

اهداف دانشکده در اساسنامه این چنین آمده است:

با توجه به نقش اساسی احادیث پیشوایان معصوم در شناخت معارف اصیل اسلامی و دستورالعمل‌های نجات‌بخش و سعادت‌آفرین این دین آسمانی، دانشکدهٔ علوم حدیث با رعایت اصل آموزش علوم حدیث، اهداف بلندی را پیگیری می‌کند که از آن جمله، می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • تربیت و تأمین دبیران و مربیان متخصص در علوم حدیث و معارف دینی به منظور رفع نیاز مراکز آموزشی
 • تربیت و تأمین محققان و کارشناسان مطالعات و تحقیقات اسلامی در شاخه‌های مربوط به علم حدیث
 • تربیت مبلغان اسلامی برای داخل و خارج از کشور و تأمین نیازمندی‌های رایزنی‌ها و خانه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
 • جذب داوطلبان مطالعات و تحقیقات علوم حدیث از کشورهای خارجی و پاسخگویی به نیازهای مراکز اسلامی خارج از کشور
 • فراهم آوردن امکانات برای ارتقای سطح علمی ـ فرهنگی کارشناسان سازمان‌های دولتی و نهادهای اسلامی در زمینهٔ مسائل مختلف اسلامی
 • شناخت استعدادها و فراهم آوردن امکانات برای ادامهٔ تحصیل افراد مستعد در دوره‌های بالاتر برای تربیت محدث، مبلغ، محقق و اسلام‌شناس

رشته‌ها و سر فصل ها

مقطع کارشناسی

شورای گسترش آموزش عالی تعداد واحدهای درسی مقطع کارشناسی علوم حدیث را ۱۳۵ واحد به شرح زیر تصویب نموده است:

 • دروس عمومی: (۱۱) واحد شامل فارسی، زبان خارجی
 • دروس پایه: (۷۴) واحد شامل اخلاق، تاریخ تشیع، علوم بلاغی
 • دروس تخصصی: (۵۳) واحد شامل اصطلاحات حدیثی، مبانی فهم حدیث و...

رشته ها:

۱ـ علوم حدیث ۲ـ علوم و معارف قرآن ۳ـ فقه و حقوق اسلامی ۴ـ کلام اسلامی

مقطع کارشناسی ارشد

دانشکدهٔ علوم حدیث در راستای تداوم روند رشد علمی و فرهنگی خود، همزمان با دانش‌آموختگی اولین دورهٔ کارشناسی با تشکیل کمیته‌های تخصصی برنامه و سرفصل‌های دروس گرایش‌های رشتهٔ علوم حدیث در مقطع کارشناسی ارشد را تدوین و در سال ۱۳۸۲ به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رساند و در همان سال نیز مجوز اجرای دوره‌ی کارشناسی ارشد را دریافت کرد.

بر اساس آیین‌نامه‌های آموزشی مصوب و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته‌ی علوم حدیث، برابر با چهار نیم سال تحصیلی است. دروس این مقطع در ۲۸ واحد درسی و ۴ واحد پایان‌نامه تنظیم شده است.

رشته ها:

۱ـ علوم حدیث گرایش تفسیر اثری ۲ـ علوم حدیث گرایش نهج البلاغه ۳ـ علوم حدیث گرایش کلام و عقاید ۴ـ علوم حدیث گرایش اخلاق ۵ـ فقه و مبانی حقوق اسلامی ۶ـ علوم قرآن و حدیث ۷ـ ارتباطات گرایش حج و زیارت


مقطع دکتری

رشته ها: ۱ـ مدرسی معارف اسلامی گرایش قرآن و متون اسلامی ۲ـ مدرسی معارف اسلامی گرایش اخلاق اسلامی ۳ـ علوم قرآن و حدیث

دانشگاه قرآن و حدیث (قم)

ساختمان اصلی دانشگاه در قم از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را همزمان با افتتاح ساختمان جدید مؤسسه علمی _ فرهنگی دارالحدیث آغاز کرد. ‌از ویژگیهای ‌این دانشگاه همجواری آن با «حوزه ی علمیه ی قم»، «پژوهشکده علوم و معارف حدیثی» و نیز «کتابخانه تخصصی حدیث» به عنوان بزرگترین کتابخانه تخصصی حدیث در ‌ایران است. ‌این ویژگی ها از یک سو امکان استفاده از اساتید فاضل در عرصه حدیث را بر‌ای آن فراهم آورده و از سوی دیگر دسترسی به منابع مورد نیاز را در پژوهش و تدوین رساله‌ها و پایان نامه ها بر‌ای دانشجویان آن تسهیل نموده است. دانشگاه قرآن و حدیث مجهز به تالار پژوهش بر‌ای استفاده از نرم افزارهای اسلامی و عمومی، د‌ایرة المعارف‌ها، کتب مرجع و نیز پایگاههای اطلاع رسانی در شبکه ‌اینترنت به منظور غنی سازی محتو‌ای پایان نامه ها و تحقیقات دانشجویی است. ‌این دانشگاه تنها از طلاب علوم دینی و از طریق آزمون اختصاصی که زیر نظر سازمان سنجش کشور برگزار می شود ، دانشجو می پذیرد و دانشجویان ‌این مرکز در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند.

پردیس تهران

ساختمان پردیس تهران جایی است که دانشگاه قرآن و حدیث با عنوان دانشکده علوم حدیث کار خود را از آنجا آغاز نمود. این ساختمان با زیربنای بیست هزار مترمربع در جوار حرم حضرت عبدالعظیم علیه السلام در شهر ری احداث گردیده و فضاهای آموزشی، پژوهشی، اداری و رفاهی مورد نیاز در آن پیش‌بینی شده است:

 1. برخورداری از فضای مناسب آموزشی
 2. امکانات کمک آموزشی از قبیل رایانه و آموزشگاه (لابراتوار) زبان
 3. کتابخانه‌ی تخصصی علوم حدیث، علوم قرآن و تاریخ با ظرفیت ۲۵۰ هزار جلد کتاب
 4. مرکز اطلاع‌رسانی و اینترنت
 5. مرکز نجوم و ستاره‌شناسی (شامل رصدخانه و آسمان نما)
 6. تالار همایش با ظرفیت پانصد نفر
 7. مجموعه‌ی ورزشی شامل استخر، سونا و سالن بدن‌سازی
 8. تالار مطالعه‌ی جداگانه برای خواهران و برادران

مرکز آموزش الکترونیکی

دانشگاه قرآن و حدیث، در کنار موفقیت‌های درخشانی که در بخش آموزش حضوری بدست آورده، این توفیق را داشته است که به عنوان یکی از مراکز پیشتاز دانشگاهی در زمینه‌ی آموزش الکترونیکی، دروس خود را از طریق شبکه‌ی اینترنت در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار دهد.

در این دانشکده‌ی مجازی که اولین نمونه در نوع خود است، دروس این رشته به صورت چند رسانه‌ای و تعاملی ارائه می‌گردد. شیوه‌ی آموزشی و امکانات جانبی این دانشکده‌ی اینترنتی به گونه‌ای طراحی شده که بازده و کیفیت آموزشی در حد مطلوبی حفظ شود.

در حال حاضر در مقطع کارشناسی دو رشته علوم حدیث و علوم و معارف قرآن و در مقطع کارشناسی ارشد چهار رشته-گرایش علوم حدیث با گرایش های نهج البلاغه - تفسیر اثری - کلام و عقاید اسلامی و رشته علوم قرآن وحدیث در این مرکز وجود دارد.

معاونت های دانشگاه

دانشگاه قرآن و حدیث دارای چهار معاونت است که مستقیماً زیر نظر رئیس دانشگاه فعالیت می‌نمایند:

 1. معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی که دارای چهار بخش مدیریت امور آموزشی، مدیریت تحصیلات تکمیلی، دفتر نظارت و ارزش‌یابی و دفتر سنجش و گزینش دانشجو است.
 2. معاونت پژوهشی که دارای دو بخش مدیریت پژوهشی و همایش‌های علمی و همچنین مدیریت کتابخانه و اطلاع‌رسانی است.
 3. معاونت فرهنگی و دانشجویی که دارای دو بخش مدیریت امور دانشجویی و نیز مدیریت فرهنگی و فوق برنامه است.
 4. معاونت اداری و مالی که دارای سه بخش مدیریت اداری و تشکیلات، مدیریت خدمات و پشتیبانی و مدیریت مالی و بودجه است.

ریاست دانشگاه

ریاست این دانشگاه از بدو تأسیس بر عهده‌ی حجت‌الاسلام محمدی ری‌شهری بوده که توسط هیئت امنای دانشگاه انتخاب گردیده است.

اساتید

نشانی دانشگاه قرآن و حدیث

نشانی دانشگاه در قم: میدان 72 تن ، بزرگراه امام علی (ع) «کمربندی قم – کاشان» ، کیلومتر 6 ، مؤسسه علمی _ فرهنگی دارالحدیث نمایش نشانی روی نقشه نشانی پردیس تهران: شهرری، ضلع جنوبی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع).

تلفن :

025-371760

021-51290


پایگاه های دانشگاه قرآن و حدیث

منابع