حیوة القلوب (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از حیوة القلوب)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حیوة القلوب.jpg
نویسنده علامه محمدباقر مجلسی
موضوع سرگذشتنامه پیامبران
زبان فارسی
تعداد جلد 1

حیوة القلوب

کتابی است از علامه محمدباقر مجلسی در بیان تاریخ انبیاء علیهم السلام

معرفی اجمالی کتاب

این کتاب یکی از آثار و تالیفات با ارزش علامه ملا محمدباقر مجلسی است که به زبان فارسی نوشته شده است. حیوة القلوب در قصص و احوالات پیغمبران عظام و اوصیاء ایشان صلی الله علیه و آله می باشد و جز کتب اخبار محسوب می گردد. موضوع این کتاب مستطاب بیان فضایل و کمالات و مناقب و معجزات و تواریخ حالات اجداد گرام و آباء فخام عالی نسب است و چون مطالعه این کتاب موجب حیوة ابدی دلهای اهل ایمان می گردد. آن را به «حیوة القلوب» مسمی گردانیده است.

و این کتاب ارزشمند مورد توجه علاقمندان در عصر علامه مجلسی و پس از آن بوده است به ویژه برای کسانی که خواهان آشنائی با قصص انبیاء عظام علیهم السلام و جانشینان آنان و بعضی از قصه های مذکور در قرآن و آگاهی از سیره سید البشر رسول گرامی صلی الله علیه و آله و سلم و وقایع مربوط به عصر بعثت و قبل از آن و همچنین بعد از بعثت تا هجرت و از هجرت تا رحلت آن بزرگوار مورد توجه قرار گرفته است.

بخش های کتاب

جلد اول آن درباره پیامبران گرامی علیهم السلام و شامل 37 باب، جلد دوم در احوال پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه و آله و سلم شامل 65 باب و جلد سوم در امامت و شامل دو باب و 45 فصل می باشد.

یادداشت

نکته ای که قابل توجه می باشد در این کتاب، در برگرفتن تعداد بسیاری از روایات و اقوال مختلف در موضوعات مطرح شده در هر یک از جلدهای آن از این رو در تحقیق سعی شده است که از بیشتر مصادری که مؤلف آنها را مد نظر داشته استفاده و به آنها ارجاع شود و علاوه بر آنهایی که خود او ذکر کرده، در بعضی موارد از مصادر دیگری استفاده شده که آن مطالب یا روایات در آنها آمده است چه از کتاب های شیعه باشد و چه از کتاب های اهل سنت تا بهره بردن از کتاب کاملتر شود.

منابع

متن کتاب حیوة القلوب

حیوة القلوب

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان