حدید

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به: ناوبری، جستجو

(حدید)به معنای تیزو برنده و نیز به معنای آهن است.

حدید در قرآن[ویرایش]

حدید به معنای تیز و برنده[ویرایش]

فکشفنا عنک غطاءک فبصرک الیوم حدید[۱]خداوند در روز قیامت با کفار خطاب می فرماید که پرده از پیش تو باز کردیم امروز چشم تو تیز است .

دلالت بر آن دارد که هم اکنون در عذاب نکالند اما چشمشان نمی بیند چون پرده از پیش آنها بیکسو رفت و از عالم مادی بیرون شدند، آن عذاب را دیدند.

سلقوکم بالسنة حداد [۲]

حدید به معنای آهن[ویرایش]

«حدید» به معنی آهن نیز آمده است.

و أنزلنا الحدید [۳] فرو فرستادیم آهن را.

خداوند در قرآن می فرماید ما همه چیز را فرو می فرستیم حتی گاو و گوسفند و جامه و فرمود ان من شیء الا عندنا خزائنه و ما ننزله الا بقدر معلوم [۴]هیچ چیز نیست مگر آنکه خزانه او نزد ما است و آن را فرو نمی فرستیم مگر به اندازه معلومانزل لکم من الانعام ثمانیه أزواج [۵] یا بنی آدم قد أنزلنا علیکم لباسا یواری سؤاتکم و ریشاء [۶]

البته مراد فرستادن از آسمان محسوس نیست بلکه از عالم روحانی به عالم جسمانی است . چون هر چه مخلوق است از نزد خدا به این جهان آمده است و آنچه نزد خداست روحانی و مجرد است و گفتیم لفظ سماء و آسمان بر عالم مجردات نیز اطلاق می شود. در بعضی روایات آست که آدم آلاتی از آهن از بهشت آورد اما به صحت نپیوسته است

النا له الحدید [۷] برای داود آهن را نرم کردیم (تا از آن زره می ساخت نظیر این در سوده (انبیا/آیه80) آمده است.

مفسران بعضی گویند این از معجزات حضرت داود بود که خدای تعالی آهن را بر دست او نرم ساخت بی آتشی و او از آن زره می ساخت، و بعضی گویند او را زره ساختن آموخت و او نفقه خود از آن صنعت حاصل می کرد، از بیت المال برای خود چیزی برنمی گرفت.

و اهل تاریخ در عصر ما گویند انسان در زمان بسیار قدیم آهن را نمی شناخت و آلات خویش از مفرغ می ساخت و عصر آهن از هزار سال پیش از میلاد مسیح علیه السلام شروع می شود. (مقارن عصر حضرت داود علیه السلام) و استعمال آن و به کار بردن در آلات و صنایع از آن عهد رواج گرفت و دوره زندگی بشر را به سه قسم کرده اند:

اول عصر حجر آغاز زندگی بشر است که هیچ فلزی را نمی شناخت و آلات دفاع از سنگ می ساخت،

دوم: عصر مفرغ،

سوم: عصر حدید که آهن به کار برد.

باری عصر حدید از زمان حضرت داود (ع) است و مردم تا آن عهد نرم کردن آهن به آتش را نیز نمی دانستند و به منافع این فلز پی نبرده بودند بلکه آن را تازه شناخته بودند، جماعتی تصور می کنند گداختن و استعمال آهن پیش از حضرت داود نیز رواج داشت صحیح نیست آثار قدیمه بر آن دلالت ندارد نرم ساختن به آتش هم نعمتی بزرگ است بر او و بر همه مردم.

پانویس[ویرایش]

  1. سوره ق/آیه22
  2. سوره احزاب/آیه19
  3. سوره حدید/آیه25
  4. سوره حجر/آیه21
  5. سوره زمر/آیه8
  6. سوره اعراف/آیه26
  7. سوره سبا/آیه10


منابع[ویرایش]

  • نثر طوبی، علامه شعرانی، واژه "بصر" (ج1، ص78)
  • نثر طوبی، علامه شعرانی، واژه "حدید" (ج1، ص163)