بنیاد بعثت

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


مؤسسه‌ی خیریه‌ی فرهنگی ـ آموزشی و تبلیغاتی بعثت، یکی از بنیادهایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تأسیس شد. قبل از انقلاب توسط عباسعلی اسلامی بنیادی موسوم به بنیاد القدیر بنیاد نهاده شد که جهت چاپ الغدیر تأسیس شده بود. فعالیت‌های آن مؤسسه، تحت پوشش اداره‌ی مدارس تعلیمات اسلامی و نیز کتابخانه‌ی اسلامی صورت می‌گرفت. (عظیمی، ۷۵ـ۷۷)

این مدارس جامعه تعلیمات اسلامی از مدارس اسلامی دوره پهلوی بود کرمی‌پور اغلب در طول نهضت اسلامی امام خمینی این مؤسسه به یکی از مراکز فعال در عرصه‌ی انقلاب تبدیل شده بود و اغلب بیانیه‌ها و اعلامیه‌های مبارزان مذهبی توسط آن مؤسسه چاپ و توزیع می‌گردید. (ربیعی، ۴۲۴)

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مؤسسه‌ی فوق را علی قرائتی اسلامی با عنوان حقوقی «بنیاد بعثت»، در ۱۳۵۸ تأسیس کرد که ماهیت آن بنیاد پژوهشی و زمینه‌های پژوهشی آن نیز علوم قرآنی و هدف آن نیز نشر علوم قرآنی آل‌محمد صلی الله علیه و آله بیان شد. بنیاد برای تحقق این اهداف به نشر آثار بزرگانی چون: آیت‌الله طالقانی، مکارم شیرازی، محمدتقی شریعتی، علی شریعتی، محمدتقی جعفری، سید غلامرضا سعیدی، دکتر بهشتی، احمد آرام، مهندس بازرگان و ترجمه‌ی آثار نویسندگان جهان اسلام همت گماشت. (فخرالدین حجازی... سیزده، چهارده)

این بنیاد در ۱۳۶۲ با عنوان سیزده، چهارده مؤسسه‌ی خیریه‌ی غیرانتفاعی به ثبت رسید. در سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی، بنیاد بعثت به تأسیس «سازمان حمایت اسلامی» و «بنیاد ازدواج» همت گماشت. این بنیاد در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، «ستاد جنگ و نوسازی» و نیز «جمعیت امداد رسانی» را برای کمک به جنگ‌زدگان و بازسازی مناطق جنگ‌زده تأسیس کرد و به فعالیت در آن راستا پرداخت.

در کنار فعالیت‌های فوق به امر تبلیغ و نیز اشاعه‌ی فرهنگ قرآن و اهل بیت نیز اهتمام جدی داشته است که محورهای فعالیت در آن زمینه را می‌توان این‌گونه برشمرد:

  1. تحقیقات اسلامی
  2. روابط بین‌الملل
  3. کودک و نوجوان
  4. مؤسسه‌ی توسعه‌ی همکاری با آفریقا که با هدف ترویج، تبلیغ و نشر معارف اسلامی در ۱۳۷۰ ش بنیان نهاده شد.

در کنار آن به تأسیس مؤسسات دیگر در زمینه‌های فعالیت تخصصی از جمله علوم قرآنی و اهل بیت دست زده است که می‌توان به مؤسسات الزهرا سلام الله علیها، الحسین علیه السلام و جمعیت مسجدسازان اشاره کرد. (ربیعی، ۴۲۵) واحد تحقیقات اسلامی و نیز مؤسسه‌ی دایره‌المعارف بقاع متبرکه نیز توسط این بنیاد تأسیس شد که در آن زمینه‌ها نیز به فعالیت می‌پردازد.

این بنیاد به نشر آثار مربوط به علوم قرآنی نیز اهتمام جدی دارد که از آن جمله می‌توان به انتشار ۱۹۷ اثر در زمینه‌ی علوم قرآنی و اهل بیت اشاره کرد. کتاب‌های مقدس و معتبری چون: تفسیرالمیزان، صحیفه‌ی سجادیه، امالی شیخ صدوق، امالی الطوسی، تفسیر برهان، مجمع البحرین، مصباح الانوار و... توسط این بنیاد منتشر شده است. (www.hadith.ac.ir) این بنیاد هم اکنون، در تهران به فعالیت‌های فرهنگی خود ادامه می‌دهد. (فخرالدین حجازی...، چهارده)

منابع