امامه دختر ابی العاص

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

امامه، (محدث، متوفی قرن 1 هـ) دختر ابی‌العاص، مادرش زینب دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و از زنان محدث است. ابن عبدالبر و ابن اثیر او را از اصحاب رسول الله صلی الله علیه و آله برشمرده‌اند. آیت الله خویی در رجال خود امامه را در زمره نساء حدیث شمرده و گفته است او از امام علی علیه السلام روایت نموده است.

کلینی به سند خود از ابوبصیر از فاطمه بنت علی از امامه روایت می‌کند که گفت: علی علیه‌السلام در ماه رمضان نزد من آمد، برای شام خرما و قارچ آوردم و آن حضرت خورد که او قارچ دوست می‌داشت.

امامه در زمان رسالت رسول خدا صلی الله علیه و آله به دنیا آمد. آن حضرت امامه را بسیار دوست داشت تا حدی که در نماز هم او را بر گردن حمل می‌کرد و در رکوع و سجود او را به زمین می‌گذاشت. وی نوه پیامبر صلی الله علیه و آله و خواهرزاده فاطمه علیهاالسلام است.

فاطمه علیهاالسلام به امامه علاقه خاصی داشت و هنگام رحلت به [امیرالمومنین] علیه‌السلام سفارش نمود که بعد از وی با دختر خواهرش، امامه ازدواج کند زیرا او برای اولاد آن حضرت، مثل مادر بود. امامه پس از شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام مطابق فرمایش آن حضرت با نوفل بن حارث ازدواج نمود.


منابع

معاونت پژوهش مرکز حوزه‌های علمیه خواهران, بانوان عالمه و آثار آن‌ها