اللهوف (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از اللهوف)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اللهوف علی قتلي الطفوف.jpg
نویسنده سید بن طاووس
موضوع واقعه کربلا
زبان عربی
تعداد جلد 1

کتاب اللهوف

«اللهوف على قتلى الطفوف‌»، به معناى آه و ناله بر كشتگان كربلا نام كتاب مقتلى ‌است درباره شهداى كربلا كه از تاليفات مشهور سيد بن طاووس،(589-664 ه) مى‌باشد.

مؤلف

سید علی بن موسی بن جعفر بن طاووس حلی (589 - 664 ق)از عالمان و عارفان مبرز شیعه در قرن هفتم هجری است و وی را به سبب تقوا، مراقبه فراوان و حالات عرفانی «جمال العارفین» خوانده‌اند.

سید علی بن موسی بن جعفر بن طاووس حلی (589 - 664 ق) در روز پانزده محرم سال 589 ق در شهر حله به دنیا آمد. شروع تحصیلات او در شهر حله بود و علوم مقدماتی را در همانجا از محضر پدر و جد خود، ورام بن ابی فراس فراگرفت و سپس برای استفاده از علمای كاظمین بدانجا و سپس به بغداد رفت.

سید بن طاووس در محضر اساتید مبرزی همچون علامه نجیب الدین ابن نما (م ۶۴۵ هجری)، شمس‌الدین فخاربن معدبن فخار موسوی (م ۶۳۰ هجری)، تلمذ کرده و فراوان از آن‌ها آموخت و خود مدت پانزده سال در شهر بغداد به تربیت شاگردان و تدریس علوم مختلف پرداخت.

گرایش ابن طاووس بیش از هر موضوعی به مسائل اخلاقی و معنوی بوده و بیشتر آثار او نیز در همین موضوع است، از جمله مصباح المتهجد، محاسبة النفس، اقبال الاعمال و کَشفُ المَحَجَّه. تألیفات سید ابن طاووس تأثیر بسیاری بر فرهنگ و اندیشه شیعه گذاشته است. علامه حلی و شیخ یوسف سدیدالدین (پدر علامه حلی) از شاگردان او بودند. همچنین نقیب شیعیان در زمان حکومت مغول بر بغداد به دست سید بن طاووس بود.

سید بن طاووس در سال 664 ق در سن 75 سالگی در شهر بغداد وفات نمود و پیكرش در نجف اشرف و در حرم امیرالمؤمنین علیه السلام به خاك سپرده شد. {{مشخصات کتاب

معرفی اجمالی كتاب

موضوع این كتاب، جریان شهادت امام سوم شیعیان حسن بن علی علیه السلام و واقعه جانسوز عاشورا است. كتاب حاضر برای مسافرت ها و آداب زیارت نوشته شده و مؤلف بنابر اختصار داشته است و به همین جهت سلسله اسناد روایات را حذف كرده و تنها آخرین راوی یا كتاب مرجعی كه روایت از آن نقل شده آورده است.

مؤلف، كه هدفش بیان واقعه عاشورا بوده، احادیث را طوری كنار هم قرار داده كه یك جریان منسجم را تشكیل دهد و از ذكر روایات تكراری و روایات متفرق اجتناب كند. برخی عناوین كتاب عبارت اند از: مقدمه. شامل مطالبی در عظمت واقعه عاشورا و مقام امام حسین علیه السلام كه در سه مسلك تنظیم شده است؛

  • مسلك اول: پیرامون مسایل قبل از شروع عاشورا كه از ولادت امام تا وقایع روز عاشورا را شامل می شود؛
  • مسلك دوم: شامل وقایع روز عاشورا تا شهادت امام علیه السلام؛
  • مسلك سوم: شامل وقایع بعد از شهادت امام است.

وضعیت نشر

این كتاب، به وسیله انتشارات جهان تهران، در یك جلد به زبان عربی چاپ و منتشر شده است. نیز این کتاب به وسیله مرحوم شیخ فارس حسون تحقیق و به چاپ رسیده است و همچنین چند بار این کتاب به فارسی ترجمه شده است. از جمله: ترجمه سید محمدصحفی قمی، علیرضا رجالی تهرانی، عباس عزیزی، و ترجمه ی سيد احمد فهرى به ‌نام ‌«آهى سوزان بر مزار شهيدان‌».

منابع

  • محمدرضا ضميري، کتابشناسي تفصيلي مذاهب اسلامي، صفحه 310-312.
  • جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
  • ویکی شیعه
  • زندگی و آثار سیّد بن طاووس، علي محمد تاج الدين، سایت پژوهه

متن کتاب اللهوف

11.jpg
واقعه عاشورا
امام حسین علیه السلام
کاروان حسینی قبل از واقعه
واقعه
کاروان حسینی پس از واقعه
بازتاب واقعه
مجموعه صوتی و تصویری