الخرائج والجرائح (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از الخرائج والجرائح)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الخرائج و الجرائح .jpg
نویسنده قطب الدين الراوندي
موضوع معجزات چهارده معصوم
زبان عربی
تعداد جلد 3
تحقيق ونشر مؤسسة الإمام المهدي عليه السلام

الخرائج والجرائح


این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon-computer.png
محتوای فعلی مقاله یکی از پایگاه های معتبر متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


مؤلّف

قطب‌الدین راوندی، سعید بن هبه‌الله (م 573 هـ.ق)

معرفی اجمالی كتاب

كتاب حاضر در معجزات ائمه اطهار علیهم‌السلام و پیامبر صلی الله علیه و آله عقائد و فضائل ائمه علیهم‌السلام می‌باشد. علت نامگذاری كتاب مؤلف چنین بیان می‌كند معجزاتی كه بدست ائمه علیهم‌السلام انجام شده است، صحت ادعاهای آن‌ها را تأیید می‌كند و نشان از صحت ادعاهای آن‌ها دارد.

این كتاب از بزرگترین و بهترین كتاب‌هایی است كه شامل هفت كتاب پیرامون معجزات پیامبر و ائمه علیهم‌السلام می‌باشد. مؤلف انواع معجزات را آورده و به یك نوع اكتفا نكرده است. كتاب حاضر شامل یك مقدمه كه توضیحاتی پیرامون معجزه و انگیزه وجودی آن می‌باشد و پانزده باب كه سیزده باب در معجزات پیامبر و ائمه اثنی عشر، یك باب به دلائل صحت ادعای نبوت پیامبر و امامت ائمه علیهم‌السلام و باب دیگر شامل دلائل قرآنی بر امامت دوازده امام علیهم‌السلام می‌باشد.

در آخر كتاب ملحقاتی در خصوص نوادر معجزات كه فقط روایی است و مقایسه بین معجزات پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با اوصیاء خود و معجزات انبیاء قبل از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آورده شده است.

از ملحقات دیگر كتاب، كتاب ام‌المعجزات و جواب به شبهات مختلف در مورد قرآن و كتاب الفرق بین الحیل والمعجزات، كه راه تشخیص معجزه و شعبده‌بازی و غیره را بیان كرده است، می‌باشد.

كتاب الخرائج والجرائح در بحث معجزه، یكی از بهترین و جامع‌ترین كتاب‌های موجود می‌باشد. كتاب علمی، روایی و تحلیلی كه می‌تواند جوابگوی پژوهشگران و محققان باشد.

وضعیت نشر

این كتاب در سه جلد به زبان عربی از طرف مؤسسه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف قم در سال 1409 هـ.ق، به چاپ رسیده است.

منابع

حافظ فرزانه/ مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه، سایت اندیشه قم

متن کتاب الخرائج و الحرائج

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان