التحصین لابن طاووس (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از التحصین لابن طاووس)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
التحصین.jpg
نویسنده ابن طاووس
موضوع احادیث/ اثبات خلافت امام علی (ع)
زبان عربی
تعداد جلد 1
محقق اسماعیل انصاری زنجانی

مؤلف

سید بن موسی بن طاووس حلی (م 664 ق).

معرفی اجمالی كتاب

این كتاب در موضوع، با كتاب الیقین مؤلف یكی بوده و در اثبات نام‌گذاری امام علی علیه‌السلام به امیرالمومنین علیه‌السلام از طرف پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و اختصاص آن حضرت به این نام می‌باشد.

خود مؤلف در علت نگارش كتاب می‌گوید: «من (پس از) تالیف كتاب الیقین حدود پنجاه حدیث یافتم كه مضمون آن شبیه احادیث كتاب الیقین بود و از منابعی غیر از منابع الیقین بدست ما رسیده بود، من هم برای جلوگیری از ضایع شدن آن‌ها و برای خدمت به آیندگان دست به نگارش و جمع‌آوری آن‌ها زدم».

چون خود سید از نزدیك شاهد كتاب‌سوزی بغداد و سایر كتابخانه‌ها به وسیله مغولان بوده است. دست به جمع‌آوری منابع غنی اسلام زده است كه از جمله آن‌ها كتاب التحصین، المداحم والفتن و سایر كتاب‌ها می‌باشد.

كتاب التحصین پیرامون حضرت علی علیه‌السلام در دو قسمت بحث كرده است:

  • 1. احادیثی پیرامون نام‌گذاری علی علیه‌السلام به «امام كلّ مؤمن» كه شامل 29 باب و در هر باب یك روایت ذكر شده و در باب 29 خطبه پیامبر صلی الله علیه و آله در غدیرخم به طور كامل آمده است.
  • 2. احادیثی در تسمیه علی علیه‌السلام به امام المتقین كه شامل 27 باب می‌باشد. آخرین باب كتاب نیز روایتی مفصل پیرامون مناظرات حضرت علی علیه‌السلام با جاثلیق یهودی و مسلمان شدن او كه در ضمن آن قصه ‌اصحاب كهف نیز از زبان امیرالمومنین علی علیه‌السلام بیان شده است.

به جهت ارزش كتاب و جایگاه والا و ارزشمند سید ابن طاووس در میان علماء و وثاقت و زهد ایشان، این كتاب گرانسنگ از اعتبار و جایگاه ویژه‌ای در بین علماء برخوردار است.

وضعیت نشر

كتاب التحصین یكبار همراه با كتاب الیقین در یك جلد از طرف مؤسسه الثقلین لاحیاء التراث الاسلامی در سال 1409 ق عكس برداری شده است و در سال 1413 ق به همت مؤسسه دارالكتاب قم در یك جلد به زبان عربی چاپ شده است.

منابع

حافظ فرزانه/ مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه، سایت اندیشه قم.

متن کتاب

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان