اقبال الاعمال

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این کتاب با نام کامل "الإقبالُ بالأعمالِ الحَسَنَةِ فيما يُعمَلُ مَرَّةٍ فی السَّنَةِ" کتابی است با موضوع ادعیه و اعمال روزهای سال قمری که توسط سید بن طاووس (589 - 664 ق) تنظیم گردیده است.

معرفی اجمالی کتاب اقبال الاعمال

این كتاب از جمله آثار دعایى است كه سیّد رضى الدین على بن موسى بن جعفربن طاووس ـ درگذشته به سال 664 ه. ق ـ گرد آورده است. دو مجلّد اقبال الاعمال دو جزء از مجموعه ده جزئى دعا و زیارات و عبادات است كه به عنوان تتمه و تكمیل كتاب مصباح المتهجّد شیخ طوسى تنظیم شده است.

اقبال الاعمال كه در سه مجلّد توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامى و به تحقیق آقاى جواد قیّومى اصفهانى منتشر شده، به ترتیب جزء ششم، هفتم، هشتم و نهم مجموعه فوق است كه اعمال و عبادات كل ماههاى سال را دربردارد.

فهرست کتاب اقبال الاعمال

بخش اوّل كتاب كه به ماه رمضان اختصاص دارد، مشتمل بر فضیلت و اهمیّت این ماه، آمادگى براى ورود به آن و اعمال هریك از روزها و شبهاى آن است و با وظایف روز عید فطر پایان مى پذیرد.

بخش دوّم كتاب در فصل كوتاهى به بیان ادعیه و اعمال ماههاى شوال، ذی القعده و ذى الحجه پرداخته است.

در بخش سوّم اعمال و وظایف بقیه ماههاى سال آمده است. در لابلاى اعمال ماه محرم، ابن طاووس رساله كوچكى در توصیف وقایع روز عاشورا نگاشته و آن را اللطیف نام نهاده است.

انگیزه تالیف

مؤلّف چون گنجینه عظیمى از منابع روایى و كتابخانه اى منحصر به فرد در اختیار داشته، در گردآورى این مجموعه بسیار موفق بوده و با ذوق سلیم خود در ترتیب كتاب اثر بدیعى به یادگار گذاشته است. بعضى از علما اقبال را بالاترین مرتبه عرفان معرفى مى كنند.

منابع

  • سايت دارالحديث(hadith.net)
  • معرفی کتاب در کتابخانه دیجیتال نور [۱]

پیوند

متن کتاب اقبال الاعمال

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان